Μία πρωτότυπη έκθεση φωτογραφίας με έντονο κοινωνικό αποτύπωμα φιλοξενήθηκε στο Gazarte από την Παρασκευή 9 έως την Κυριακή 11 Μαΐου. Με το μήνυμα «Αποκαλύψτε το Δέρμα σας» γνωστές προσωπικότητες του καλλιτεχνικού, αθλητικού και δημοσιογραφικού κόσμου φωτογραφήθηκαν σε απλές, καθημερινές στιγμές, μαζί με ασθενείς που πάσχουν από ψωρίαση και κνίδωση, μπροστά στον φακό της καταξιωμένης φωτογράφου Ρούλας Ρέβη.
Πως προέκυψε η ιδέα της έκθεσης ”Αποκάλυψε το δέρμα σου”; Μου τηλεφώνησαν διάφοροι παράγοντες του πρότζεκτ αυτού και με ρώτησαν αν είμαι θετική. Φυσικά απάντησα αμέσως πως θα ήτανε χαρά μου και προχωρήσαμε. Το οργανώναμε πάρα πολύ καιρό και με πολύ αγάπη και διακριτικότητα. Θέλουμε να πούμε στον κόσμο να μην φοβάται να πλησιάσει ο ένας τον άλλον σε οποιαδήποτε περίπτωση. Τι αποκομίσατε εσείς από όλο αυτό; Ήταν αναπάντεχα θετική η εξέλιξη όλης της δουλειάς, με μια ηρεμία που δεν συνηθίζεται στην καθημερινή μου εργασία. Δεν είχαμε άγχος και οι φωτογραφίες βγήκαν τελείως φυσικά. Τι σας δυσκόλεψε και τι σας ενθουσίασε στην διαδικασία; Δεν δυσκολεύτηκα καθόλου, αυτό που πάντα με βάζει σε κάποιο άγχος είναι η αρχή μιας δουλειάς, το πως θα ξεκινήσει, αλλά αυτό κράτησε ελάχιστα. Μετά το πρώτο ζευγάρι που φωτογραφίσαμε όλα έδειξαν οτι θα κυλήσουν ομαλά. Ήλπιζα να μην δυσκολευτούν οι άνθρωποι που φωτογραφίζονταν για πρώτη φορά και οι άνθρωποι που φωτογραφίζω κάθε μέρα, ήθελα να τους χαλαρώσουν και να το απολαύσουν όλοι και αυτό έγινε. Σκέφτεστε κάποια ανάλογη μελλοντική ιδέα; Ναι! Μου άρεσε η εμπειρία του να μεταφέρω ένα ουσιαστικό μήνυμα, έχω ήδη μπει σε σκέψεις για πολλά πράγματα.Ναι, η άγνοια μας κάνει να φοβόμαστε και ο φόβος είναι άγριο συναίσθημα, γεννά παράξενες πεποιθήσεις.