Καλοί και οι φίλοι και οι γνωστοί, καλή και η οικογένειά και ο εκάστοτε σύντροφος και οι λοιποί συγγενείς! Όλοι καλοί είναι αλλά με τη μοναξιά δεν παραβγαίνει κάνεις. Τι εννοώ:
Θέλω την ηρεμία μου και για να είμαι ειλικρινής την αποζητώ. Απολαμβάνω τις βόλτες που κάνω μόνη μου, αυτές που χάνομαι και δε θέλω να με βρούνε κιόλας. Στους μεγάλους περιπάτους μου που με τέρμα τη μουσική στ’ ακουστικά ξαφνικά δε γνωρίζω κανέναν. Γιατί η υψηλή ένταση δε βλάπτει μόνο την ακοή μου αλλά κατά καιρούς και τη κοινωνικότητα μου μη σου πω και τους καλούς μου τρόπους. Κοινώς δε σε άκουσα δε σε είδα!
Πότε δε κατάλαβα τους ανθρώπους που δεν άντεχαν να μένουν λεπτό μόνοι τους και αναζητούσαν συνεχώς μια συντροφιά έστω κι αν αυτή ήταν της παρηγοριάς. Συναντάς ανθρώπους που σε μέσα μαζικής μεταφοράς (βλ. λεωφορεία, καράβια, αεροπλάνα) έχουν διάθεση να σου εξιστορήσουν τα της ζωής τους με την ίδια ευκολία που η Μπήλιου ανακοινώνει τη σελήνη στη Παρθένο.Κι εκεί πάλι το handsfree έρχεται να με σώσει.. Free όνομα και πράγμα που λένε!
Θεωρώ ότι όλα ξεκινάνε όταν αρχίσουμε να μπερδεύουμε τη μοναξιά με την ανεξαρτησία. Το ότι επιλέγω να πάω για καφέ μόνη μου ή να παρακολουθήσω ένα θέατρο μόνη μου δε σημαίνει ότι η καημένη δεν έχω ούτε τρίτου βαθμού συγγενείς αλλά ότι κάπως έτσι εγώ τα απολαμβάνω όλα αυτά πολύ περισσότερο. Απολαμβάνω να πηγαίνω για καφέ μόνη μου και να γράφω ή να διαβάζω ένα βιβλίο να πηγαίνω σινεμά ή θέατρο χωρίς να σχολιάζει η παρέα μου να κάνω τις βόλτες μου χωρίς να έχω το άγχος να ακολουθήσω το πρόγραμμα κάποιου άλλου. Όσο δε για τα ταξίδια ως μοναχικές εμπειρίες ζωής αυτά είναι που σε κάνουν να πιστέψεις έστω και ψευδώς ότι μπορείς να κατακτήσεις τον κόσμο. Είναι φορές λοιπόν που και τον εαυτό μου που κουβαλάω είναι αρκετός για παρέα!
Το ιδεατό στην όλη υπόθεση είναι να καταφέρεις να κρατήσεις ισορροπίες. Το να γραπώνεσαι από τον οποιοδήποτε για ένα καφέ, μια βόλτα μια σχέση δεν είναι λύση όπως επίσης το να είσαι τόσο μοναχικός που να σε χάνουν οι δικοί σου και να εκπέμπουν κάθε τόσο amber alert. Το να είσαι όμως ανεξάρτητος είναι το κλειδί της επιτυχίας για να κάνεις και με τους πολλούς και με τους λίγους. Επί της ουσίας με τον έναν δηλαδή τον εαυτό σου! Γιατί αν ο τελευταίος περνάει καλά μαζί σου κι εσύ μαζί του έχεις καταφέρει να στείλεις για πρόωρη σύνταξη πολλούς ψυχολόγους.
Έχεις καταφέρει να πάρεις μια ιδέα από το τι είναι αυτό που τελικά θες, αναζητάς, ονειρεύεσαι, περιμένεις οπότε και οι κάθε είδους σχέσεις μετά γίνονται πιο εύκολες πιο ξεκάθαρες.
Να στέκεσαι στα πόδια σου και να μην περιμένεις κανένα να σου δώσει αυτό που μπορείς να πάρεις και μόνος σου. Να αφουγκράζεσαι τα δικά σου θέλω και τις δικές σου ανάγκες και να μπορείς να τα κυνηγάς μόνος σου. Να έχεις τη στήριξη και την αγάπη όλων αλλά να πατάς στη γη με τα δικά σου πόδια και να πετάς ψηλά με τα δικά σου φτερά.
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.