Η Αθήνα είναι ίσως από τις λίγες πόλεις του κόσμου- αν όχι η μοναδική- που οι κάτοικοι της αγαπούν να μισούν. Όλοι την κατηγορούν για τον έναν η τον άλλον λόγο. Το πολύ καυσαέριο, την πολύ κίνηση, την κακή πολεοδομία και η λίστα δεν έχει τελειωμό. Κανείς όμως δεν μπορεί να την αποχωριστεί. Κάνεις δεν μπορεί να μείνει ανέπαφος από την μαγεία της. Παρακάτω σας δίνουμε τους δέκα λόγους.
1) Καταρχάς να συμφωνήσουμε όλοι από την αρχή ότι είναι η πόλη που δεν είναι ούτε όμορφή-τουλάχιστον με την στενή κλασική έννοια του όρου- αλλά ούτε και άσχημη. Πάνω από όλα, είναι μια ενδιαφέρουσα πόλη και αυτό είναι το πιο σημαντικό.
2) Όσο κλισέ και αν είναι, αγαπάμε την Αθήνα γιατί είναι ένα ζωντανό μουσείο. Πίνεις τον καφέ σου στο Μοναστηράκι ή περπατάς στην Διονυσίου Αρεοπαγίτου και βλέπεις τον Παρθενώνα. Όπου και να στρέψεις το βλέμμα σου υπάρχει κάποιο σημείο που φωνάζει παρελθόν.
3) To street food είναι μοναδικό. Μπορείς να βρεις ότι θέλεις, σε πολύ καλή τιμή. Σίγουρα θα είναι γευστικό και περιποιημένο. Και το καλύτερο; Μπορείς να φας μεσημεριανό στις έξι και βραδινό τα χαράματα γιατί όλα είναι ανοιχτά.
4) Αγαπάμε την Αθήνα για την «ποικιλομορφία» της και τις αντιθέσεις της. Από το «κυριλέ» Κολωνάκι μέχρι τα «αλήτικα» Εξάρχεια, από το «αρχοντικό» Σύνταγμα μέχρι την «γραφική» Πλάκα.
5) Δεν έχει πράσινο, και δέντρα και πολλά πάρκα. Έχει όμως πλατείες, και πολλούς ανθρώπους στις καφετέριες να γελάνε και να μιλάνε.
6) Ένας ακόμα λόγος που αγαπάμε την Αθήνα είναι για τις θέες και τις ταράτσες που έχει. Για τα Βραχάκια, για τον Λυκαβηττό, για το Ζέπελιν στο Γαλάτσι.
7) Γιατί η θάλασσα απέχει το πολύ μια ώρα από το κέντρο. Το λιμάνι το ίδιο. Επομένως, οι εκδρομές για τους Αθηναίους είναι υπόθεση ρουτίνας.
8) Η νυχτερινή ζωή της Αθήνας συνεχίζεται μέχρι και τις πρώτες πρωινές ώρες σε έντονους ρυθμούς.
9) Γιατί ο Εθνικός Κήπος είναι σαν ένας άλλος κόσμος μέσα στην καρδιά της πόλης. Το ίδιο και τα Αναφιώτικα και η Πλάκα.
10) Γιατί πολύ απλά η Αθήνα σου θυμίζει να βρίσκεις το όμορφο ακόμα και όταν αυτό δεν είναι προφανές. Ακόμα και όταν δεν φαίνεται με γυμνό μάτι.
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.