Τα αγαπημένα σου ζυμαρικά σε ένα πιάτο που θα το βαφτίσουμε comfort food.
Υλικά για 4 άτομα: 400g Μαφαλντίνες // 20g φρέσκια μαύρη τρούφα // 20g τυρί μασκαρπόνε // 1/2 κρεμμύδι // 200g άσπρα μανιτάρια //300ml λευκό κρασί // 20g βούτυρο // 2 κουταλιές λάδι τρούφας // 70g παρμεζάνα
Εκτέλεση: Για τη κρέμα τρούφας: Λιώνουμε το βούτυρο και το λάδι τρούφας σε αντικολλητικό τηγάνι. Προσθέτουμε το κρεμμύδι , τη μισή τρούφα ψιλοκομμένη και τα μανιτάρια επίσης ψιλοκομμένα. Τα αφήνουμε να πάρουν χρώμα και σβήνουμε με τα κράσι ,ανακατεύουμε συχνά με ξύλινη.Αφήνουμε να σιγοβράσει για λιγα λεπτά σε χαμηλή θερμοκρασία.
Για τις μαφαλντίνες: Βράζουμε τις μαφαλντίνες al dente σε αλατισμένο νερό.Αναμειγνύουμε το μασκαρπόνε με τη σάλτσα τρούφας ανακατεύοντας καλά, προσθέτουμε το μείγμα στα ζυμαρικά μαζί με τη παρμεζάνα.
Γαρνίρουμε με φέτες φρέσκιας τρούφας.
Η τέλεια γεύση για να δεις την ταινία All roads lead to Rome
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.