Κρυμμένο στην καρδιά της παλιάς πόλης της Βαρκελώνης βρίσκεται το Κοιμητήριο των Λησμονημένων Βιβλίων, μια λαβυρινθώδη βιβλιοθήκη με ξεχασμένους τίτλους που δεν εκδίδονται πια. Σ’ αυτή τη βιβλιοθήκη οδηγείται από τον πατέρα του ο δεκάχρονος Ντανιέλ για να επιλέξει ένα βιβλίο από τα ράφια. Διαλέγει τη «Σκιά του ανέμου» του Χουλιάν Καράξ.
Καθώς ο Ντανιέλ μεγαλώνει, διάφοροι άνθρωποι φαίνεται να ενδιαφέρονται για το εύρημά του. Μια νύχτα, ενώ περιπλανιέται στους δρόμους, τον πλησιάζει μια φιγούρα που του θυμίζει έναν ήρωα από τη « Σκιά του ανέμου» . Ο άντρας αυτός προσπαθεί να εντοπίσει όλα τα έργα του Καράξ για να κάψει. Αυτό που αρχίζει ως μια υπόθεση λογοτεχνικής περιέργειας εξελίσσεται σε έναν αγώνα για την ανακάλυψη της αλήθειας πίσω από τη ζωή και το θάνατο του Χουλιάν Καράξ.
Ένα βιβλίο-σταθμός, μια γοητευτική εξερεύνηση της εμμονής στη λογοτεχνία και στον έρωτα.
Ένα από τα πιο υπέροχα βιβλία που έχουν πέσει ποτέ στα χέρια μου! Περιέχει μέσα στις σελίδες του τα πάντα- έρωτα, πάθη, μυστήριο, πολιτική, περιπέτεια, δολοπλοκίες- με αποτέλεσμα να ικανοποιεί και τον πιο απαιτητικό αναγνώστη. Η ιστορία εκτυλίσσεται στην όμορφη Βαρκελώνη, πριν τον ισπανικό εμφύλιο και μετά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο. Ο Ντάνιελ θα ξεκινήσει ένα μαγικό ταξίδι, για να αναζητήσει έναν μυστηριώδη συγγραφέα, τα βιβλία του οποίου βάζουν σε μπελάδες όποιον τα κατέχει. Μια πρωτότυπη αφήγηση, που σου κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι και την τελευταία του σελίδα. Επιπλέον, τους χαρακτήρες του, τους « σερβίρει» τόσο μοναδικά ωραία, που νομίζεις ότι τους γνωρίζεις καλά και ότι θα τους συναντήσεις μια μέρα στο δρόμο! Το συγκεκριμένο βιβλίο είναι το πρώτο από την τριλογία. Μπορείς να μαντέψεις την συνέχεια;
«Ο Carlos Ruiz Zafon γεννήθηκε το 1964 στη Βαρκελώνη. Το 1993 κέρδισε το βραβείο Premio Edebe με το πρώτο του μυθιστόρημα, « Elprincipedelaniebla» ( Ο πρίγκιπας της ομίχλης). Αργότερα δημοσίευσε τα μυθιστορήματα « El palacio de la medianoche» (Το παλάτι του μεσονυχτίου), « La sluces de Septiembre» (Τα φώτα του Σεπτεμβρίου) και το « Marina». Τα έργα του έχουν εκδοθεί σε πάρα πολλές χώρες του κόσμου και έχουν γνωρίσει μεγάλη επιτυχία. Το 2001 εκδόθηκε το πρώτο του μυθιστόρημα για ενηλίκους, « Η σκιά του ανέμου», υποψήφιο για το βραβείο Premiode Novela FernandoLara, και θεωρείται, μετά τον Δον Κιχώτη, το πιο πετυχημένο μυθιστόρημα στην εκδοτική ιστορία της Ισπανίας. Τα έργα του έχουν μεταφραστεί σε περισσότερες από 40 γλώσσες, έχουν τιμηθεί με πολυάριθμα βραβεία και έχουν πουλήσει περισσότερα από 15 εκατομμύρια αντίτυπα στις πέντε ηπείρους».
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.