Στο treasuresandtravelsblog.com βρήκαμε μια εύκολη και άκρως καλοκαιρινή συνταγή για γρανίτα με γεύση πεπόνι. Οι γρανίτες αυτές είναι πεντανόστιμες, κρεμώδεις με πολύ έντονη τη γεύση του φρούτου. Ακόμα και το χρώμα τους είναι όμορφο.
Θα χρειαστείς:
1 πεπόνι, κομμένο σε κυβάκια
1/3 της κούπας ζαχαρούχο γάλα
Εκτέλεση:
1)Βάλε το πεπόνι και το γάλα σε ένα blender και χτύπησέ τα μέχρι να πολτοποιηθούν
2) Ρίξε το μίγμα σε μια θήκη για γρανίτες και πάγωσε τα
Αυτό ήταν! Εύκολα και γρήγορα. Περίμενε να παγώσουν όλο το βράδυ και απόλαυσε!
Η συνταγή αυτή είναι ιδιαίτερα εύκολη και γευστική. Αν θες, αντί για ζαχαρούχο γάλα, μπορείς να βάλεις εβαπορέ, ακόμη και γάλα καρύδας. Επίσης, μπορείς να προσθέσεις σιρόπι αγάυης ή μέλι, ως γλυκαντικές ουσίες. Πες μας αν δοκίμασες κάμια εναλλακτική συνταγή.
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.