Πηγές πρωτεΐνης με λιγότερα από 5 ευρώ

Πηγές πρωτεΐνης με λιγότερα από 5 ευρώ

Το άγχος πολλών που ξεκινούν ένα πρόγραμμα διατροφής είναι το κόστος του. Συνήθως, πιστεύουν πως η διατροφή θέλει μία οικονομική άνεση. Ιδίως αν πρόκειται για την ημερήσια πρόσληψη άπαχης πρωτεΐνης, θεωρείται ότι οι πηγές πρόσληψης της είναι εξαιρετικά ακριβές. Μέσα από αυτό το κείμενο θα μάθεις απλές και οικονομικά προσιτές πηγές πρωτεΐνης που σίγουρα τις περισσότερες από αυτές τις έχεις ήδη στην κουζίνα σου.

Φυστικοβούτυρο

Το αγαπημένο άλειμμα μικρών και μεγάλων αποτελεί μία εξαιρετική πηγή πρωτεΐνης ειδικά να πρόκειται για ένα φυσικό προϊόν χωρίς πολλά πρόσθετα. Δύο κουταλιές της σούπας φυστικοβούτυρο δίνει 188 θερμίδες, 8 γρ πρωτεΐνης και κοστίζει μόνο περίπου 3,50 ευρώ.

Αυγό

Βραστό, ποσέ, τηγανιτό, ομελέτα, το αυγό μπορεί να μπει στη διατροφή σου με ποικίλους τρόπους, είτε ως βασικό, είτε ως συμπληρωματικό συστατικό σε πολλές συνταγές. Το αυγό εκτός του ότι είναι γεμάτο με βιταμίνες και μέταλλα, είναι και πλούσιο σε πρωτεΐνη, αφού 1 μεγάλο αυγό δίνει 6γρ και προσφέρει το αίσθημα κορεσμού μειώνοντας έτσι την θερμιδική πρόσληψη μέσα στην ημέρα. Τιμή κόστους για 6 αυγά μέχρι και 3,50 ευρώ.

 Τόνος σε κονσέρβα

Για πολλούς το φρέσκο ψάρι αποτελεί βραχνάς για το πορτοφόλι αρκετών. Ωστόσο, υπάρχουν εναλλακτικές για την πρόσληψη βιταμινών, μετάλλων, καλών λιπαρών και φυσικά πρωτεΐνης. Μία τέτοια εναλλακτική πρόταση, είναι ο τόνος κονσέρβα σε νερό, ο οποίος μπορεί να γίνει από μία απλή τονοσαλάτα για βραδινό, μέχρι μία λαχταριστή κόκκινη σάλτσα με τόνο, πιπεριές και ελιές για τα αγαπημένα σου μακαρόνια. Για 2 κονσέρβες τόνου θα χρειαστείς μόνο 4,50 ευρώ.

Στραγγιστό γιαούρτι

Το γιαούρτι είναι ένα προϊόν που υπάρχει σε αφθονία στη χώρα μας και λόγω της σύνθεσης του θα μπορούσε να αποτελεί ένα πλήρες γεύμα. Ο λόγος που τονίζεται το στραγγιστό είναι διότι στο εμπόριο υπάρχουν και άλλα είδη γιαουρτιού όπως το επιδόρπιο το οποίο είναι κατώτερης βιολογικής αξίας. Ένα κεσεδάκι γιαούρτι 2% δίνει περίπου 20γρ πρωτεΐνης και κοστίζει μόλις 1,00 – 1,50 ευρώ ενώ το κιλό μέχρι περίπου 3,50 ευρώ.

Ηλιόσποροι

Αν και μικροί στο μέγεθος, η περιεκτικότητα τους σε πρωτεΐνη μπορεί να εκπλήξει αφού, 2 κουταλιές της σούπας δίνουν 6γρ . Γι’ αυτό το λόγο αποτελούν απαραίτητο τρόφιμο σε ένα πρόγραμμα διατροφής ενός vegan και η τιμή για 200γρ ηλιόσπορους δεν θα την βρεις να ξεπερνάει τα 2,00 ευρώ.

Σαρδέλες

Και αν είπαμε παραπάνω ότι το ψάρι δεν είναι οικονομικά προσιτό για όλους, έρχεται η σαρδέλα να το διαψεύσει, αφού εκτός του ότι αποτελεί εξαιρετική πηγή ω-3 λιπαρών οξέων, και φυσικά πρωτεΐνης (23 γρ πρωτεΐνης / 100γρ) είναι και ένα πολύ γευστικό εύκολο στο μαγείρεμα και φυσικά οικονομικό ψάρι, αφού θα την βρεις στην αγορά να κυμαίνεται το κιλό στα 3,00 με 5,00 ευρώ.

Τυρί cottage

Για πολλούς θεωρείται ένα άνοστο με όχι και πολύ ευχάριστη υφή τυρί. Το cottage, το αγαπημένο τυρί για όσους αθλούνται και στοχεύουν στην αύξηση του μυϊκού τους όγκου, δικαιωματικά βρίσκεται σε αυτή τη δεκάδα, αφού δίνει 12,3γρ πρωτεΐνης ανά 100γρ και 1 κεσεδάκι κοστίζει περίπου 2,50 ευρώ.

Φακές

«ἀντί πινακίου φακῆς» μία φράση από τη Βίβλο που χρησιμοποιείται μέχρι και σήμερα για να υποδείξει την αγορά ενός αγαθού σε πραγματικά εξευτελιστική τιμή. Οι φακές, ένα πραγματικά θρεπτικό τρόφιμο, πλούσιο σε βιταμίνες και μέταλλα είναι και μία πολύ καλή πηγή φυτικής πρωτεΐνης και πάρα πολύ οικονομική, αφού μία συσκευασία (500γρ) κοστίζει μόνο 1,50 ευρώ περίπου. Tip: Συνδύασε τες με ρύζι για να αυξήσεις την βιολογική αξία τους.

Βρώμη

Η ακόμα υπό συζήτηση ελεύθερη γλουτένης, βρώμη αποτελεί μία ακόμα εναλλακτική πηγή πρωτεΐνης, με ½ φλιτζάνι να δίνει 13γρ. Μπορεί να μπει σκέτη μέσα στο γιαούρτι ή ακόμα να γίνει η βάση για αγαπημένα σε όλους πια pancakes είτε να χρησιμοποιηθεί αντί για ψωμί ή φρυγανιές στην παρασκευή μπιφτεκιών. Τιμή κόστους από 1,50 έως και 4,00 ευρώ περίπου.

Γάλα

Το γάλα, ένα τρόφιμο που καταναλώνει ο άνθρωπος από την πρώτη κιόλας στιγμή που θα γεννηθεί, βρίσκεται σε αυτή τη λίστα καθώς, περιέχει και ικανοποιητική ποσότητα πρωτεΐνης (8 γρ πρωτεΐνης / 1φλ. – 240γρ γάλακτος), αλλά και είναι αρκετά οικονομικό τρόφιμο, με την τιμή του 1 λίτρου να ξεκινάει από μόλις 1 ευρώ και να φτάνει τα 2,50 ευρώ.

1 reply

Trackbacks & Pingbacks



Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *